Każde dziecko potrzebuje swojego kąta, choćby najmniejszego. Największym problemem przy projektowaniu wnętrza tego pomieszczenia jest fakt, że małe dzieci zazwyczaj nie mają w tym przypadku głosu – to rodzice wybierają, jakie meble się w ich pokojach znajdą. Tutaj zaczynają się schody, ponieważ dziecko szybko rośnie, a wraz ze wzrostem zmieniają się jego potrzeby oraz gust, zatem łóżko w kształcie bolidu może być spełnieniem marzeń dla 5-letniego chłopca, ale będzie wstydliwym meblem dla 15-latka. Warto więc tak zaplanować pokój dziecka, by była później możliwość ewentualnego przemeblowywania pokoju wraz z pociechą. Można też postawić na meble uniwersalne, na przykład wykonane z drewna.

 

Zalecane jest zastosowanie prostych mebli, bez zbytniego przerostu formy nad treścią (dla przykładu wspomniane łóżko w kształcie bolidu…), a także postawieniu ich jak najmniej – zwłaszcza dla małego dziecka. Lepiej wolną przestrzeń wykorzystać na miejsce do zabaw, niż postawienie kolejnej szafy.

 

Jeśli mowa o szafach – w pokoju dziecięcym powinny mieć one trzy „poziomy” – pierwszy, ten najniższy, znajduje zastosowanie przy przechowywaniu pudeł z zabawkami i innymi elementami, po które dziecko sięga najczęściej. Poziom ten znajduje się tuż na podłogą, albo po prostu na niej. Wyżej znajdować powinny się rzeczy nie używane tak często, a na samej górze powinna być strefa, do której dziecko nie będzie miało dostępu (choć wykluczone jest tutaj przechowywanie rzeczy nieodpowiednich dla dziecka), na elementy przez dziecko bardzo sporadycznie używane. Szafy takiej nie trzeba wymieniać wraz z dorastaniem dziecka – to dziecko „dopasowuje się” do mebla.