Miejsce, które ma być oazą spokoju i relaksu. W sypialni mamy się budzić wypoczęci i zasypiać bez problemów. Ważne jest więc, by to pomieszczenie było zaprojektowane z głową – nie wystarczy się skupić tylko na łóżku i stoliku nocnym. Istotne są kolory ścian, które będą działały na nas uspokajające oraz oświetlenie – najlepiej przytłumione, niezbyt jaskrawe.

 

Przy wyborze tego najważniejszego mebla – łóżka – należy zwrócić uwagę na jego długość. Uniwersalną zasadą jest to, by do wysokości osoby dodać minimum 20 cm. Jeśli chodzi o szerokość, to powinna ona wynosić niecały metr – oczywiście dla jednej osoby, dla dwóch szerokość zwiększa się do ponad 150 cm.

 

W sypialni warto umiejscowić garderobę, w której przechowywane będą wszelkiego rodzaju obrania, których potrzebujemy. Czy będzie do osobne pomieszczenie z rozsuwanymi drzwiami, czy też rząd szaf lub zabudowa we wnęce – to zależy od naszych preferencji. Ważne jest, by dla komfortu zachować odpowiedni odstęp między szafą a łóżkiem.

 

Nocny stolik to stały element wystroju sypialni. Służy on nie tylko do postawienia na nim lampki oraz budzika, ale też umieszczenia rzeczy, które potrzebujemy mieć pod ręką – lekarstwa, kosmetyki, ulubione książki itp. Większa szafka z szufladami zamiast stolika sprawi, że mniej rzeczy będzie pozostawionych na widoku i będą one chronione przed kurzem.

 

Istotne jest, by w sypialni nie stawiać biurka. Jest to często spotykany motyw, a jednak tak bardzo zakłóca on harmonię sypialni, która służy przecież do odpoczynku, a nie do pracy. Zamiast tego wystarczy zwykła toaletka z lustrem – na niej można też przechowywać inne elementy, takie jak np. biżuteria. Warto też wygospodarować na wspomnianą biżuterię osobne miejsce, alby wszelkie naszyjniki, kolczyki i pierścionki nie plątały się ze sobą – nie wygląda to zbyt estetycznie.