Kuchnia jest pomieszczeniem, które w większości domów jest jednym z najważniejszych punktów – wręcz centrum mieszkania. To tutaj domownicy spotykają się przy posiłkach, a w naszej kulturze przyjęło się przyjmować gości w kuchni, zatem ważne jest odpowiednie zaprojektowanie jej wnętrza, aby stała się wizytówką naszego lokum.Aby dobre zaaranżować kuchnię, należy zadać sobie pytanie – do czego będzie nam ona potrzebna? Do gotowania, to oczywista odpowiedź, ale czy będziemy w niej też przyjmować wspomnianych gości? A może nie jesteśmy zapalonymi kucharzami i w kuchni gotujemy tylko wodę na herbatę, zatem ogrom akcesoriów, wielki blat i przestrzeń tylko by nam przeszkadzały, zamiast pomagać. Słowem – kuchnię musimy dostosować do swoich potrzeb.

 

Istotna jest ergonomia w tym pomieszczeniu – wszystkie potrzebne rzeczy musimy mieć pod ręką. Jeśli mamy kuchnię z jadalnią, to należy zwrócić uwagę, czy w czasie przygotowywania posiłków i krzątania się po pomieszczeniu nie obijamy się o krzesła oraz siedzących przy nich domowników lub gości. Źle to wpływa nie tylko na nasze ciało, które może nabawić się siniaków, ale też na biesiadników, którzy nie chcą być uderzeni miską z sałatką.

 

Choć dziś królują zmywarki, to nie warto rezygnować przy okazji ze zlewu – warto, by był on sporych rozmiarów. Oczywiste jest, że zmywarka nie umyje wszystkich naczyń, a podczas przygotowywania posiłków istotne jest np. przemywanie warzyw, odcedzanie i inne czynności, przy których przydaje się zlew. Warto pomyśleć o zamontowaniu młynka w odpływie, dzięki któremu bez problemu pozbędziemy się większych resztek jedzenia.