Jadalnia nie musi być osobnym pomieszczeniem, można ją połączyć z kuchnią – co jest stosowane w większości domów i mieszkań w Polsce – albo z salonem. Nie dość, że oszczędzamy wtedy miejsce i zyskujemy pomieszczenie, które możemy wykorzystać do innych celów, to dodatkowo połączenie jadalni z kuchnią lub salonem optycznie powiększa mieszkanie. Jeśli nie mamy miejsca, by tworzyć takie wielkie pomieszczenia, to możemy iść na kompromis i nie montować między kuchnią a pokojem ze stołem drzwi.

W jadalni najważniejszym meblem jest niewątpliwie stół. Można wstawić mały, kwadratowy dla czterech osób, albo wielki, dla dużej rodziny. Przy czteroosobowym stole trzeba zwrócić uwagę na to, że mebel w kształcie kwadratu zajmuje wbrew pozorom więcej miejsca, niż taki o kształcie prostokąta. Spowodowane jest to umiejscowieniem krzeseł. Stół kwadratowy musi je mieć postawione przy każdej krawędzi, co powoduje, że z każdej strony musi być miejsce na ich odsunięcie. Stół prostokątny ma po dwa siedziska przy dłuższych krawędziach, co znacznie zmniejsza miejsce potrzebne na jego ustawienie – krótszą krawędź można na przykład przystawić do ściany.

 

W przypadku wielkich rodzin dobrym pomysłem wydaje się zakup stołu rozkładanego, którego długość można dopasować w zależności od potrzeb. Kiedy zjedzie się do nas rodzina na świąteczny obiad, to wystarczy rozsunąć jedną krawędź mebla i dostawić dodatkowe krzesła. Dla dwóch, trzech osób nie trzeba wcale kupować stołu – w takim przypadku wystarczy dodatkowe miejsce przy blacie kuchennym. Ma to idealne zastosowanie w małych mieszkankach – w kuchni, która pełni jednocześnie rolę jadalni, wydziela się część blatu, pod którą nie znajdują się półki, a wysokie taborety.